Houston High School Football Schedule: Week 6

Take a look at the Houston High School football schedule for Week 6.

The games on Thursday

District 22-6A
Dobie in Pasadena, 6 p.m., Pasadena Veterans Stadium

District 21-6A
CE King on the North Shore, 7 p.m., Galena Park ISD Stadium

District 20-6A
Travis at Elkins, 7 p.m., Traylor Stadium

District 19-6A
Tompkins at Taylor, 6 p.m., Legacy Stadium
Jordan at Katy, 7 p.m., Rhodes Stadium

District 18-6A
Heights in Bellaire, 7:00 p.m. Butler Stadium

District 17-6A
Cypress Ridge at Spring Woods, 6:30 p.m., Tully Stadium

District 16-6A
Cypress Falls on Langham Creek, 6:30 p.m., Cy-Fair FCU Stadium
Cypress Woods at Cypress Lakes, 6:30 p.m., Pridgeon Stadium

District 15-6A
Tomball at Klein Oak, 7 p.m., Klein Memorial Stadium

District 14-6A
Davis at Spring, 7 p.m., Planet Ford Stadium
Aldine at the MacArthur, 7pm, George Stadium

District 13-6A
Caney Creek in College Park, 7 p.m., Woodforest Bank Stadium

District 10-5A I
Manvel at Kempner, 7 p.m., Mercer Stadium

District 8-5A I
La Porte at Kingwood Park, 7pm, Turner Stadium

District 12-4A I
Stafford, Colony of Iowa, 7 p.m., Freedom Field

District 11-4A I
Washington at Wheatley, 6 p.m., Barnett Stadium

NEWSLETTER: Sign up for our twice-weekly high school sports newsletter


The games on Friday

District 24-6A
Clear Springs at Clear Falls, 7 p.m., Friday, Challenger Columbia Stadium
Clear Creek at Clear Lake, 7 p.m., Friday, Veterans Memorial Stadium
Clear Brook near Brazoswood, 7 p.m. Friday, Hopper Field

District 23-6A
Strake Jesuit in Alvin, 7 p.m., Alvin Memorial Stadium
Pearland at Alief Elsik, 7 p.m., Crump Stadium
Alief Hastings at Shadow Creek, 7 p.m., Freedom Field

District 22-6A
Sam Rayburn in Channelview, 7pm, Maddry Stadium
South Houston at the Pasadena Memorial, 7 p.m., Pasadena Veterans Stadium

District 21-6A
Atascocita at Beaumont West Brook, 7 p.m., Beaumont ISD Stadium
Summer Creek at Humble, 7 p.m., Turner Stadium

District 20-6A
Austin at Clements, 7 p.m., Mercer Stadium
Ridge Point at George Ranch, 7 p.m., Traylor Stadium

District 19-6A
Mayde Creek at Cinco Ranch, 6 p.m., Legacy Stadium
Morton Ranch at Seven Lakes, 7 p.m., Rhodes Stadium

District 18-6A
Chavez in Westbury, 7pm, Barnett Stadium
Lamar at Westside, Delmar Stadium

District 17-6A
Jersey Village at Cy-Fair, 7 p.m., Prigeon Stadium

District 16-6A
Bridgeland at Cypress Park, 7 p.m., Cy-Fair FCU Stadium

District 15-6A
Klein Cain in Klein, 7 p.m., Klein Memorial Stadium
Klein Collins in Waller, 7 p.m., Waller ISD Stadium
Klein Forest at Tomball Memorial, 7 p.m., Tomball ISD Stadium

District 14-6A
Decaney at Westfield, 7 p.m., Planet Ford Stadium
Nimitz in Eisenhower, 7 p.m., George Stadium

District 13-6A
The Woodlands at Grand Oaks, 7 p.m., Woodforest Bank Stadium
Oak Ridge at Conroe, 7 p.m., Moorhead Stadium
Willis in Cleveland, 7 p.m., Indian Stadium

District 10-5A I
Fulshear at Angleton, 7 p.m., Wildcat Stadium
Foster at Magnolia West, 7 p.m., Mustang Stadium
Magnolia in Friendswood, 7 p.m., Winston Stadium

District 9-5A I
Sharpstown at the Galveston Ball, 7pm, Courville Stadium
Waltrip at Wisdom, 7 p.m., Butler Stadium

District 8-5A I
Barbers Hill at the Goose Creek Memorial, 7 p.m. Stallworth Stadium
Crosby at the Port Arthur Memorial, 7 p.m., Memorial Stadium
Baytown Sterling at Porter, 7 p.m., Randall Reed Stadium

District 9-5A II
Fort Bend Marshall in Santa Fe, 7 p.m., Indian Stadium
Willowridge at Galena Park, 7 p.m., Galena Park ISD Stadium
Texas City at Port Neches-Groves, 7 p.m., Indian Stadium
Dayton at Netherlands, 7 p.m., Bulldog Stadium

District 12-4A I
Navasota in Bay City, 7 p.m., Black Cat Memorial Stadium
Brazosport in Needville, 7 p.m., Blue Jay Stadium

District 11-4A I
Yates at Scarborough, 7pm, Dyer Stadium
Furr in the North Forest, 7pm, Cowart Stadium

District 10-4A I
Livingston at Huffman-Hargrave, 7:30 p.m., Falcon Stadium

District 10-5A II
Lamar Consolidated in Huntsville, 7:30 p.m., Bowers Stadium
Montgomery at Lake Creek, 7:30 p.m., Montgomery ISD Stadium
Randle at Brenham, 7.30pm, Cub Stadium

District 10-4A II
Bellville, Columbia, 7 p.m. at Griggs Field
Sealy at the Brookshire Royal, 7pm at Falcon Stadium
Wharton at La Marque, 7 p.m. at Etheredge Stadium

District 9-4A II
Liberty at West Orange-Stark, 7:30 p.m., Hooks Stadium

District 14-3A II
Tidehaven in East Bernard, 7:30 p.m., Memorial Field
Brazos at Rice Consolidated, 7:30 p.m., Rice Memorial Stadium

District 12-3A I
Columbus in Madisonville, 7 p.m., Mustang Stadium
Hempstead at Johnson City, 7 p.m., Eagle Field

SPC 4A
Dallas St. Mark’s at St. John’s, 7 p.m., McMurrey Stadium
Episcopal in Dallas Episcopal, 7 p.m., Jones Stadium

SPC 3A
Houston Christian at Arlington Oakridge, 7 p.m., Frank Field
John Cooper at Irving Cistercian, 7 p.m., Hawk Field

non-district
Alief Taylor at Dawson, 7pm, Friday, Pearland Stadium
Kinkaid in St Thomas, 7 p.m., Granger Stadium
The Woodlands Christian at Concordia Lutheran, 7 p.m., Crusader Stadium
Rosehill Christian at Austin St. Andrew’s, 7 p.m., Beck Stadium
New Braunfels Christian at Lutheran North, 7 p.m., Richter Stadium
Northside Lions at Northland Christian, 7 p.m., Cougar Stadium
Legacy Prep at Brazos Christian, 7 p.m., Brazos Christian Field
Tomball Christian Homeschool at Cypress Christian, 7 p.m., Warrior Field
Bay Area Christian at Sacred Heart, 7 p.m., Hallettsville ISD Stadium


The games on Saturday

District 21-6A
Beaumont United at Kingwood, 7pm, Turner Stadium

District 20-6A
Bush at Dulles, 11 a.m., Mercer Stadium

District 17-6A
Stratford at Cypress Creek, 6 p.m., Prigeon Stadium

District 16-6A
Cypress Springs at Cypress Ranch, 6 p.m., Cy-Fair FCU Stadium

District 9-5A I
Milby in Madison, 6 p.m., Butler Stadium
Austin at Sterling, 6 p.m., Barnett Stadium

District 11-4A I
Worthing in Kashmere, 6pm, Delmar Stadium

non-district
Hitchcock vs Salado, 1 p.m., Green Stadium

About Stephanie McGehee

Check Also

Former Utah Star Seals win for late-turnover Jaguars

SALT LAKE CITY – Former Utah star Devin Lloyd sealed a win for the Jacksonville …